Product Description
Key Features & Benefits
-
True Online Double-Conversion: Ensures the load is always running on conditioned inverter power, providing 100% protection against surges, sags, and frequency fluctuations.
-
IGBT Rectifier/Inverter: Advanced high-frequency switching technology results in high efficiency and total compatibility with backup generators (input current THD < 3%).
-
Complete Front Access: All installation, operation, and service can be performed from the front of the unit, allowing for zero-clearance installations against walls or other equipment.
-
Internal Maintenance Bypass: Features a standard “make-before-break” internal bypass switch, allowing the UPS to be serviced without interrupting power to the load.
-
Wide Input Window: Able to maintain online operation during significant voltage drops (+10% to -30%) without draining the batteries, which significantly extends battery life.
Technical Specifications
| Feature | Specification |
| Power Rating | 30 kVA / 24 kW (0.8 Power Factor) |
| Phase | 3-Phase (Input & Output) |
| Topology | Double-Conversion Online |
| Input Voltage | 208/120V or 480V (Model Dependent) |
| Output Voltage | Matches Input (3-Phase, 4-wire + Ground) |
| Dimensions (WxHxD) | 20” W x 59.8” H x 36.3” D (508 x 1519 x 922 mm) |
| Weight | ~915 lbs (415 kg) |
| Efficiency | ~88% AC-AC Efficiency |
| Audible Noise | < 60 dBA @ 1 meter |


