Product Description
Key Features & Benefits
-
ECOnversion™ Technology: Provides 99% efficiency without compromising protection. It continuously charges the batteries and provides power factor correction, making it the highest-performing “green” mode in the industry.
-
Unity Power Factor: 20kVA equals 20kW, ensuring you get the maximum amount of real power for your modern IT equipment.
-
Compact Footprint: High-density technology allows for a significantly smaller cabinet than traditional UPS systems, freeing up space for more revenue-generating equipment.
-
Modular Design: Components are designed for quick serviceability and increased “Mean Time Between Failure” (MTBF).
-
EcoStruxure™ Connected: Seamlessly integrates with Schneider’s cloud-based management platform for 24/7 remote monitoring and troubleshooting via your smartphone.
-
Flexible Battery Options: Compatible with classic VRLA batteries as well as modern Lithium-ion cabinets, which offer longer life and faster recharge times.
Technical Specifications
| Feature | Specification |
| Power Rating | 20 kVA / 20 kW (Unity Power Factor) |
| Phase | 3-Phase (Input & Output) |
| Topology | Double Conversion Online |
| Efficiency (VFI Mode) | Up to 97% |
| Efficiency (ECOnversion) | Up to 99% |
| Dimensions (WxHxD) | 20.5″ x 58.5″ x 33.3″ (521 x 1485 x 847 mm) |
| Weight | ~440 lbs (200 kg) (Excluding Batteries) |
| Audible Noise | < 55 dBA @ 1 meter |


