Product Description
Key Features & Benefits
-
VMMS (Variable Module Management System): Optimizes efficiency at low load levels by suspending unneeded Uninterruptible Power Modules (UPMs), only re-engaging them instantly if the load increases.
-
Energy Saver System (ESS): Reaches an industry-leading 99% efficiency while maintaining the ability to switch to double-conversion in less than 2ms.
-
Inherent Redundancy: The modular design allows for N+1 redundancy within a single chassis. If one internal power module requires service, the others continue to support the load.
-
HotSync® Technology: Parallel up to 3.2MVA of power without the need for vulnerable master/slave control wires.
-
Advanced Monitoring: Features a large 10-inch color touchscreen display for real-time analytics, event logging, and system health status.
-
Easy Maintenance: Front-access design and the ability to service internal modules while others remain active significantly reduces Mean Time to Repair (MTTR).
Technical Specifications
| Feature | Specification |
| Power Rating | 225 kVA / 202.5 kW (0.9 Power Factor) |
| Phase | 3-Phase (Input & Output) |
| Topology | Double-Conversion Online |
| Dimensions (WxHxD) | 33.3″ x 73.9″ x 34.1″ (845 x 1877 x 865 mm) |
| Weight | ~2,050 lbs (930 kg) |
| Efficiency | 94.5% (VFI Mode) / 99% (ESS Mode) |
| Input THDi | < 3% at full load (Ultra-low harmonic distortion) |
| Audible Noise | < 72 dBA @ 1 meter |


